- BEC a stabilit că persoanele propuse pe listele partidelor care acceptă candidatura nu sunt considerate candidați independenți.
- PNL susține că legislația interzice persoanelor fără adeziune la un partid să candideze pe listele acestuia, invocând un precedent din 2004.
- PNL a depus un proiect legislativ care ar permite președintelui României să candideze ca independent în ultimele trei luni ale mandatului.
Biroul Electoral Central (BEC) a emis vineri o hotărâre în urma solicitării PNL, clarificând că o persoană propusă pe lista unui partid sau alianță politică, care acceptă candidatura, nu este considerată candidat independent, indiferent dacă este membru al formațiunii respective sau nu.
BEC subliniază că „o persoană care este propusă pe lista unui partid politic/alianță politică și acceptă candidatura nu este candidat independent”. Această decizie a fost luată la scurt timp după ce Klaus Iohannis a anunțat că va finaliza mandatul de președinte și nu intenționează să candideze la alegerile parlamentare.
PNL a argumentat că legislația actuală, în special Legea nr. 208/2015, interzice persoanelor fără adeziune la un partid să candideze pe listele acestuia. În adresa trimisă BEC, semnată de Lucian Bode, PNL susține că lista de candidați ar trebui să includă doar persoane care își asumă programul politic al partidului.
Partidul a adus în discuție un precedent din 2004, când Ion Iliescu a putut candida pentru Parlament datorită unei modificări legislative, avizul Consiliului Legislativ fiind interpretat în mod favorabil atunci. PNL a solicitat BEC să clarifice interpretarea dispozițiilor legale referitoare la noțiunea de „candidat independent”.
În același timp, parlamentarii PNL au propus o modificare legislativă care ar permite președintelui României să candideze ca independent pe listele unui partid în ultimele trei luni de mandat. Proiectul stipulează că, în cazul în care este ales, președintele trebuie să aleagă între calitatea de senator/deputat și cea de președinte.
După ce PSD a anunțat că nu va susține amendamentul, PNL a cerut clarificări de la BEC, precizând că noțiunea de candidat independent se referă la persoanele care se autopropun și nu la cele care sunt incluse pe listele unui partid.
The post BEC: Klaus Iohannis nu poate candida ca independent pe listele PNL appeared first on Aleph News.
Această știre a fost preluată de pe portalul amintit
Această informație preluată de pe portalul mai sus amintit, nu reprezintă o informație oficială a unei autorități, însă în latura de știre prezintă o informație veridică. potrivit legii 8/1996 știrile pot fi preluate chiar de la un portal la altul, nefiind opere sau lucrări ce necesită drept de autor, însă din spirit deontologic oferim sursa acestora.
Vidjean Mihai – senior editor


